O terapii

RADIÁLNA RÁZOVÁ VLNA


Rázová vlna sa líši podľa charakteru a priebehu lúča prenikajúceho do tkaniva. Radiálna rázová vlna má priebeh lúča energie rozbiehavý. Je vhodná preto viac na liečbu povrchových partií tela, kde je energia ešte veľmi koncentrovaná.
Generátor mení vzduch vháňaný do aplikátora prístroja pod tlakom 1 - 5 barov v tele koncovky aplikátora do podoby rázovej vlny do lúča kužeľovito-rozbiehavého tvaru.
Rázová akustická vlna dosahuje svoju maximálnu hodnotu v niekoľkých nanosekundách. Vlna je do poškodeného tkaniva prenášaná špeciálnym aplikátorom a šíri sa tkanivom do hĺbky až 6 cm. Prenos vlny tkanivami tela závisí od použitia koncovky aplikátora a použitia gélového vodiča.

HISTÓRIA


Metóda liečby rázovou vlnou má pomerne krátku históriu. K prvotným experimentom prišlo v 50. rokoch 20. storočia v USA. Jej pôsobenie na biologické tkanivo bolo skúmané na konci 60. a začiatku 70. rokov 20. storočia v Nemecku. Avšak oficiálne sa v medicíne začali výsledky rázovej vlny používať v 80. rokoch 20. storočia. Najskôr na rozbíjanie obličkových a následne aj žlčníkových kameňov. Rázová vlna rozdrvila usadeniny, a tie boli v podobe piesku vylúčené z tela prirodzenou cestou. Avšak ako vedľajší účinok bol zistený aj vplyv na hojenie mäkkých tkanív a obnovu hustoty kostí. Preto boli po pozitívnych skúsenostiach liečby chirurgických a urologických pacientov v Nemecku uskutočnené ďalšie experimenty s efektmi rázovej vlny na kostné tkanivo. Bol liečený prvý pacient na kostný pakĺb. Na začiatku 90. rokov boli skúmané účinky rázovej vlny na kalciové usadeniny v šľachách. Dnes sa v pohybovej medicíne používa rázová vlna ako najmodernejší a najúčinnejší prístup v terapii bolestí pohybového aparátu a na liečbu pohybového ústrojenstva všetkého druhu. 

PRINCÍP


V posledných rokoch bol mechanizmus účinkov rázových vĺn v klinickej praxi veľmi podrobne študovaný a sledovaný.
Liečebný proces je realizovaný prenosom rázovej vlny z aplikátora prístroja k bolestivému miestu na tele, kde naštartuje hojenie tkaniva. Rázová vlna prestupuje do tela bez akéhokoľvek poškodenia kože. Jej aplikácia funguje na princípe vytvárania vibrácií v spojivovom tkanive. Dokáže tak dočasne previesť energiu z miesta svojho vzniku až do vzdialených oblastí. Pri prechode tkanív rázové vlny spôsobujú vysoké zmeny hodnoty tlaku. Tlakové, ťahové a šmykové sily vedú k podráždeniu a stimulácii buniek a tzv. bunkovej pamäti v dôsledku mechanickej deformácie cytoskeletu - bunkovej kostry. To vyvoláva rôzne biochemické procesy, ktoré podporujú mechanizmus hojenia vo vnútri tela. Tento jav je obzvlášť viditeľný v procese ošetrenia mäkkého tkaniva. Zameranie rázových vĺn umožňuje požadovaný účinok obmedziť iba na cieľové oblasti, takže vedľajšie účinky mimo ošetrovanej zóny sa môžu znížiť alebo úplne eliminovať. Zamierenie rázovej vlny teda umožňuje cielenú liečbu v obmedzenom priestore.
Princíp zachytenia rázovej vlny je veľmi jednoduchý. Prostredie, ktoré je zdravé, má impedanciu podobnú vode. V takom prostredí sa vlna nezachytí a postupuje ďalej. Naopak prostredie, v ktorom došlo k zmene a je tu vytvorený zápal, kalcifikácia... má väčší odpor a vlnu zachytí. Zachytením vlny dôjde k pomliaždeniu pozmeneného tkaniva a vyvoláva sa tzv. reparačný proces. Takýto proces prebieha zakaždým, keď sa v tele nejaké tkanivo poškodí. Má niekoľko fáz a výsledkom je oprava/ nahradenie poškodeného tkaniva novým. Takýto proces trvá rôzne dlho a je relatívne individuálny. Doba hojenia mäkkých tkanív (sval, fascia, šľacha...) trvá asi 6 týždňov. Doba trvania hojenia tvrdých tkanív (kostí) trvá asi 8 týždňov.
Rázová vlna sa skladá z dvoch fáz: krátka pozitívna fáza, pri ktorej narastá tlak, a oveľa dlhšia fáza, pri ktorej tlak klesá. Kľúčovú úlohu tu zohrávajú molekuly plynu nachádzajúce sa v tkanive, ktoré podliehajú kavitácii (vzniku dutín v kvapaline pri lokálnom poklese tlaku) a vytvárajú tak druhotnú rázovú vlnu.

PRIEBEH TERAPIE A EFEKTIVITA


Ide o nechirurgický nekrvavý zákrok, ktorého bolestivosť klient dobre toleruje. Táto neinvazívna aplikácia zvyčajne trvá 5 - 15 minút. Štatisticky je úspešnosť liečby udávaná medzi 80 - 95 percentami. Efektivita liečby závisí od typu diagnózy, spolupráce klienta a dĺžky trvania ťažkostí. Od týchto parametrov závisí aj rýchlosť liečby, ktorá sa udáva od niekoľkých dní (pri akútnych stavoch) cez týždne až po niekoľko mesiacov (pri chronických ťažkostiach), keď je potrebné terapiu opakovať. Efektivita tejto modernej liečby je v porovnaní s inými fyzikálnymi terapiami neporovnateľná. Rýchlosť liečby závisí úplne od schopnosti regenerácie organizmu. Radiálna rázová vlna nemá žiadne závažnejšie vedľajšie účinky. Jej využitie je teda bezpečné. Aplikácia radiálnej rázovej vlny je relatívne hlučná. Hluk je spôsobený hlavne nárazmi kovového projektilu narážajúceho na menič mechanickej energie na akustickú v koncovke aplikátora. V mieste zdravotného problému pôsobenie rázovej vlny cítite. Túto bolestivosť je možné pri komunikácii s fyzioterapeutom ovplyvňovať nastavením výkonu rázovej vlny. Už po niekoľkých rázoch bolestivosť rýchlo ustupuje a je tak možné zvyšovať výkon aplikácie. V mieste, kde je všetko v poriadku, nepociťujete žiadny výrazný efekt. Veľkosť precítenia energie je závislá od veľkosti tlaku, ktorý terapeut aplikuje. V prípade aplikovania rázovej vlny na trupe tela môžete cítiť odraz vlnenia napr. na protiľahlých rebrách. Toto pôsobenie energie však klienti väčšinou vyhodnocujú buď ako príjemné, alebo neutrálne. U radiálnej rázovej vlny je pri vyšších výkonoch cítiť vibrácie v mieste dotyku aplikátora. Intenzita prenosu vlny do tkaniva závisí aj od použitého druhu koncovky aplikátora. Pre efektívny prechod vlnenia rázovej vlny do tkaniva používame ultrazvukový gél.
Výsledky sa môžu dostaviť ihneď po prvej terapii. Pri akútnych stavoch nastáva odznenie veľmi rýchlo. Pri chronických stavoch dochádza k zmierneniu bolestí po vyššom počte aplikácií. V prípade, že ťažkosti v menšej miere stále pretrvávajú aj po maximálnom počte 10 aplikácií, je vhodné zahájiť ďalšiu terapiu rázovou vlnou po 6 - 8 týždňovej pauze. Pauza umožňuje čas na upokojenie mäkkých tkanív.

PREDNOSTI TERAPIE


Pri výbere najvhodnejšej liečebnej metódy sú, samozrejme, najdôležitejšie možné kontraindikácie. Ďalším nemenej dôležitým kritériom je predovšetkým jej účinnosť a tzv. subjektívna prijateľnosť pre pacienta. Podľa predovšetkým nemeckých a švajčiarskych skúseností a štúdií založených na terapii pohybového aparátu pomocou rázovej vlny sa uvádza účinnosť liečby až 95%. Čo predstavuje obrovský a s mnohými inými metódami v lekárstve často tiež neporovnateľný úspech. Klienti vzatí do štúdií hodnotili zníženie až vymiznutie svalových a úponových bolestí, urýchlenie hojenia zranení a rýchly návrat späť do bežného denného procesu i športových aktivít. Výhodou terapie rázovou vlnou je predovšetkým to, že ide o neinvazívnu metódu liečby s vysokou účinnosťou. Ďalším pozitívom je vysoká tolerancia terapie zo strany ľudského organizmu, prípadne iba výskyt minimálnych vedľajších účinkov. Ide maximálne o lokálny opuch, modrinu či dočasne zvýšenú citlivosť v okolí aplikácie. Ďalšou nemenej dôležitou výhodou terapie rázovou vlnou je aj jej nízka časová náročnosť. Navyše výkon nezaťažuje pacienta v období liečby, klient môže tzv. normálne fungovať bez výrazného obmedzenia. Iba pre zvýšenie efektivity liečby odporúčame obmedziť športy zaťažujúce liečený segment tela. Samotná terapia je inak bezbolestná, preto tu nie je nutná lokálna či iná anestézia. Terapia výrazne skracuje dobu liečenia a jej efekt je dlhodobý. Táto moderná liečebná metóda sa veľmi rýchlo rozvíja a neustále tak pribúda množstvo diagnóz a chorôb, ktoré sa dajú pomocou rázovej vlny liečiť.

ODPORUČENIA APLIKÁCIE


Pri akútnych stavoch treba zhruba 1 - 3 terapie postihnutého miesta.
Pri chronických stavoch (bolestivosť dlhšia ako 3 mesiace) je potrebných obvykle 3 - 7 terapií.
Pri estetickej aplikácii 8 - 10 terapií. Intervaly medzi jednotlivými terapiami by mali byť v rozmedzí 2 - 10 dní.

ÚČINKY


Všeobecne môžeme rozdeliť účinky rázovej vlny na fyzikálne a biologické.
Už experimenty z 80. rokov preukázali, že mechanizmus drvenia kameňov v močových cestách je veľmi podobný mechanizmu narušovania kalciových (zvápenatelých) depozít. Pri poškodzovaní celistvosti povrchu kameňov alebo zvápenatených útvarov sa uplatňujú obe fázy rázovej vlny. Štúdia z roku 2003, postavená na aplikácii rázovej vlny u pacientov s chronickou kalcifikujúcou tendinitídou, preukázala vstrebanie kalciových depozít v prípade 71% zúčastnených. K nadchádzajúcemu vstrebávaniu zvápenatelých štruktúr pravdepodobne prispievajú biologické účinky, pri ktorých sa tvoria nové cievy. Z početných štúdií týkajúcich sa účinnosti rázovej vlny v liečbe pohybového aparátu vyplýva, že tam, kde bola aplikovaná na šľachu, kosť a ich prechod, bola zaznamenaná rastúca tvorba nových ciev vedúca k lepšiemu prekrveniu a tkanivovej regenerácii v mieste úponu šľachy na kosť. Mnohé štúdie skúmajúce prospešnosť rázovej vlny v liečbe pohybového aparátu preukázali, že v mieste jej aplikácie na šľachu, kosť a v mieste úponu šľachy na kosť sa výrazne zvyšuje nárast novotvorby ciev (neovaskularizácia), ktorá môže viesť k zlepšeniu prekrvenia a k zvýšeniu tkanivovej regenerácie v mieste úponu šľachy na kosť. Ďalej bola zistená aj zvýšená tvorba kolagénu a elastínu zaisťujúcich pevnosť a pružnosť tkanív a kyseliny hyalurónovej a fibronektínu, ktoré podporujú jej regeneráciu.
A ako k týmto biologickým účinkom rázovej vlny dochádza? Akým spôsobom rázová vlna začína proces hojenia organizmu? Z biologického hľadiska je v terapii rázovou vlnou kľúčový pojem tzv. mechanotransdukcia, čiže stimulácia biologických procesov. Ide o premenu mechanických stimulov do biochemických bunkových procesov. V tkanive dôjde k stimulácii stavu podobného zápalovým procesom. Tieto procesy silne povzbudzujú obranné mechanizmy organizmu. Vzniknuté oxidy dusíka stimulujú rozšírenie ciev (vazodilatáciu), a tým vedú k prekrveniu tkanív a tvorbe nových kapilár. Súčasne sa tvorí substancia "P", ktorá účinkuje proti bolesti (analgetický efekt) a má rastový efekt. Zvýši sa tiež látková výmena (metabolizmus) čím dochádza k odplaveniu katabolitov z poškodeného tkaniva. Zároveň dochádza k prílivu živín a oxidu kyslíka a tkanivo lepšie regeneruje. Utlmí sa tvorba zápalových enzýmov v tkanive a dochádza k rozpúšťaniu vápenných usadenín.

Najdôležitejšie účinky:

  • narušenie a rozpustenie vápenatých usadenín v šľachách, úponoch, burzách,
  • zvýšenie metabolizmu ošetrovaného tkaniva, prekrvenie a zvýšenie látkovej výmeny v postihnutej oblasti,
  • tvorba nových ciev,
  • aktivácia bunky produkujúcej kolagén a ďalšie bielkoviny (jazvy, strie, pevnosť pokožky pri liečbe celulitídy),
  • okamžitá redukcia svalového napätia,
  • uvoľnenie spúšťacích bodov (trigger point),
  • zníženie napätia v mäkkých tkanivách,
  • stimulácia protizápalového procesu,
  • potlačenie chronického zápalu,
  • analgetický efekt (potlačenie akútnej a chronickej bolesti) - s ústupom bolestí sa výrazne zlepšuje pohyblivosť,
  • disperzia mediátora bolesti "Substancia P",
  • postupné zmenšenie úponových bolestí,
  • zvýšená osteogenéza (tvorba) kostného tkaniva.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY


V prípade terapie rázovou vlnou sa nemusíte báť dlhého zoznamu nebezpečných nežiaducich účinkov, ako to zvyčajne býva pri liekoch a všetkých možných medikamentoch. Navyše vedľajšie účinky, ktoré môžu nastať v mieste aplikácie, zvyčajne odznejú do 2 - 10 dní. Ide predovšetkým o:

  • začervenanie kože a vznik drobných krvných "výronov", čo je známka vyššieho metabolizmu - výmena plynov na tkanivovej úrovni, odvod katabolitov z tkaniva a prívod oxidu kyslíka a živín,
  • krátkodobé zvýšenie bolestivosti liečenej oblasti počas aplikácie alebo po nej,
  • výnimočne vznik hematómu (vyššieho prekrvenia tkaniva),
  • a v naozaj ojedinelých prípadoch môže dôjsť aj k miernemu zhoršeniu opuchu.

Ako už bolo vyššie spomenuté, tieto stavy sú však väčšinou mierne a prechodné s priamou úmerou k aplikovanej energii. Vhodná je preto aplikácia s postupným vystupňovaním energetickej intenzity.

NAJČASTEJŠIE INDIKÁCIE


Terapia rázovou vlnou prináša výsledky pri:

  • preťažení a degeneratívnych zmenách
  • artritíde
  • svalovom napätí, spúšťacích bodoch (trigger point)
  • plantárnej tendinitíde
  • syndróme karpálneho tunela
  • golfovom/ tenisovom/ baníckom lakti
  • syndróme bolestivého ramena
  • skokanskom kolene - patelárna tendonitída
  • zápale a bolesti achillovej šľachy
  • pätnej ostrohe - horná a dolná
  • haluxe
  • prednom tibiálnom syndróme
  • zlepšení pohyblivosti po mŕtvici
  • trochanterickej burzitíde
  • tendinopatií a poranení rotátorovej manžety - lézie šliach
  • chronickej entezopatii
  • iliotibiálnom pásmovom syndróme
  • erektilnej disfunkcii
  • zápale nervov
  • vráskach tváre a dekoltu
  • celulitíde I. - III. stupňa
  • jazvách a striách
  • spevnení a aktivácii svalového a väzivového tkaniva
  • zmenšení obvodu - zoštíhlení
  • lymfedéne

Neustále rozširujúci sa zoznam vyše 50-ich indikácií nájdete tu.

KONTRAINDIKÁCIE


Použitie rázovej vlny nie je vhodné pre klientov:

  • s poruchami krvnej zrážanlivosti (hemofília), 
  • užívajúcich antikoagulačné prostriedky (hemolytiká), najmä liečivá Marcumar, 
  • s onkologickými akútnymi ochoreniami, 
  • po röntgenovej terapii (K-Markery musia byť úplne v poriadku), 
  • s problémom v mieste otvorených zranení (nezahojené jazvy, odreniny), 
  • počas tehotenstva (aplikácia v oblasti trupu), 
  • s nutnou aplikáciou v oblasti kŕčových žíl (trombózy), 
  • pri liečbe kortikoidmi (napr. Kortizol) do 2 týždňov, 
  • s výraznými pečeňovými ochoreniami,
  • s kardiostimulátorom,
  • deti a dorast.

VEDECKÉ ŠTÚDIE


štúdie I.
štúdie II.

Zdroj: fyzioklinika

© 2023 StopBolesti.sk Všetky práva vyhradené.
Prístroj rázovej vlny a prevádzku StopBolesti.sk zabezpečuje orchIDEAS s.r.o., Spätná cesta 4443/6B, Bratislava 841 10, IČO: 45452407,
DIČ: 2022995711, IČ DPH: SK2022995711, Register: Mestský súd Bratislava III, Vložka číslo: 63947/B, tel.: 0903 103 906 
Informácie tu prezentované nenahrádzajú odborné vyšetrenie a majú informatívny charakter.
Ak usudzujete že máte konkrétnu diagnózu, odporúčame Vám konzultovať ju s lekárom/fyzioterapeutom.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!